Team Lead (Java)

Оплата не указана

Вакансия находится в архиве

Bright Pattern, Inc

г. Москва

Требуемый опыт работы

Более 6 лет

Тип занятости

Полная занятость

График работы

Удаленная работа

Bright Pattern is looking for a Team Lead (Java).

Bright Pattern US is the highest-rated omnichannel contact center platform with the fastest time to deploy in the industry. Bright Pattern’s platform allows businesses to provide effortless omnichannel conversations across voice and digital channels along with omnichannel quality management. We are the only company in the industry providing a mobile app, Bright Pattern Mobile, that enables customers to connect with any employee across any channel via their mobile device.

Tech stack: Java 11, Maria DB, Mongo DB, Redis, Gradle

Responsibilities:

  • Manage a team of Java developers working on several projects in a product release
  • Manage and improve development processes, including code reviews, testing and support.
  • Identify areas for improvement in the development process, propose improvements, implement and track the improvements
  • Provide technical leadership and guidance to the team

Requirements:

  • Extensive experience (5+ years) in Java development, including proficiency in Java frameworks and libraries.
  • Strong leadership and team management skills
  • Proven experience in managing development processes, including code reviews and continuous integration.
  • Excellent problem-solving and analytical skills, with the ability to identify and resolve technical challenges.
  • Fluent English

What we offer:

  • Flexible schedule, remote work
  • Possibility of relocation to California on an L1 or H1B visa.
  • Opportunity to work with a high-level engineering team
  • Work in product development for product used by hundreds of customers

Ключевые навыки

Java
Mongodb c++ driver
Team management

Контактная информация

Сайт: brightpattern.com

Почта: не указана

Вакансия опубликована 23.03.2024 в г. Москва.

Похожие вакансии

Москва

Полный день

Привет! Мы - 9Pandas - молодая и очень амбициозная киберспортивная организация, в которой на сегодняшний день собраны две команды: в дисциплинах CS2 и Dota2. Стартовав свою деятельность 1 июня 2022 года мы уже получили огромный опыт, включая выступление и победы наших...

9 апреля

от 2 000 до 4 000 $

Москва

Новые Черемушки

Полный день

Мы ищем Lead гейм-дизайнера с опытом работы в игровых проектах в жанре ферма и приключения.

Обязанности:

  • Формирование документации проекта;
  • Ведение документации проекта;
  • Разработка игрового баланса на старте проекта...

18 марта

Москва

Комсомольская

Полный день

  • Разработка и декомпозиция технических требований, постановка задач команде разработки;
  • Постановка, контроль исполнения и совершенствование сквозного процесса разработки и поставки (развертывание и непрерывные улучшения DevOps-конвейера, включая инфраструктуру разработки, поставки, верификации и валидации создаваемых в рамках дирекции...

2 июля