Manager PR and Communications

Оплата не указана

Вакансия находится в архиве

BMW

Сокол

г. Москва

Требуемый опыт работы

От 3 до 6 лет

Тип занятости

Полная занятость

График работы

Полный день

Responsibilities:

  • PR support for key departments;
  • Local content creation;
  • Developing topic-specific and general interest content for owned media;
  • Handling media inquiries;
  • Steering resources and external providers.

Requirements:

  • University degree in social sciences, e.g. in one of the following fields: PR/Communications, Journalism, International Relations, International Economic Relations, Linguistics, Social Studies, Marketing. Technical education with further practical experience and necessary skills in PR/Marketing will be also considered.
  • Excellent skills in representation, negotiations, project management.
  • Good team player, with an ability to work independently.
  • Strong oral and written Russian and English (German will be a plus) incl. copywriting and editing texts, creating and designing presentations.
  • Familiarity with the Russian automotive and durable goods consumer market. Active network to business and automotive media and influencers.
  • Deep knowledge of social media platforms.
  • Previous experience with leading corporations, brands and industries, preferably in PR, Corporate Affairs or Marketing functions. Candidates with the relevant experience in PR agencies will be also considered.

Адрес

Moscow, Leningradskiy Avenue, 70

Контактная информация

BMW

Сайт: bmw.ru

Почта: не указана

Вакансия опубликована 27.03.2024 в г. Москва.

Похожие вакансии

Нижний Новгород

Полный день

Хочешь стать частью команды мобильной разработки, которая работает над созданием адаптивного функционала для web-версии платформы GreenData? Если тебе нравится активно участвовать в создании продукта, а не просто писать код, креативно мыслить и...

10 апреля

Москва

Полный день

Ищем нативного андроид разработчика для проектной разработки приложения по сканированию . Сами алгоритмы сканирования и работы с ar core предоставим, с вас разработка интерфейсов, логики, подписок.

Обязанности...

8 апреля

Санкт-Петербург

Полный день

Один из наших ключевых департаментов «ЦИФРОВЫЕ РЕШЕНИЯ», сотрудники которого занимаются созданием продуктов завтрашнего дня для современных банков и корпораций, ищут в постоянную команду РАЗРАБОТЧИКА ANDROID.

Нашему новому сотруднику вместе с другими членами команды предстоит принять участие в разработке дизайн-системы и инструментальной платформы Q.Palette...

17 апреля