Менеджер по цифровым проектам

Оплата не указана

Johnson & Johnson

г. Москва

Требуемый опыт работы

От 1 года до 3 лет

Тип занятости

Полная занятость

График работы

Полный день

Digital Manager, J&J Vision Care Russia

Key responsibilities:

·Development and implementation of CRM strategy: preparation, creation and launch of materials for CRM communication, preparation of analytics of CRM activities

· Conducting national-scale marketing activities through CRM in order to increase sales. Carrying out work to increase conversion at each stage of the funnel

· Tracking and control of CRM metrics: Open Rate; Click Rate; Click to open rate; Conversions Rate. ROI (Return on Investment - an indicator of the profitability of marketing programs and campaigns)

·Effective interaction with external partners and agencies

· Be a solid partner in multi-functional team

· Manage A&P budget in line with responsibility

• Management and creation of content for company websites: raising company websites in organic search results; analytics of the user path on company websites.

Reporting to Manager Marketing Communications Vision Care, Russia

Required knowledge and skills

· Understanding of the basics of brand marketing (positioning, brand strategy and objectives, experience in creating creative materials)

• Expertise in the field of Consumer Relation Management - customer relationship management system (hereinafter referred to as CRM)

• Experience in creating multi-channel communication chains (email, app push notification systems, app banners);

· 3+ year of recent marketing experience

· Higher education (marketing)

· Developed/ good analytical skills and leadership skills

· Needs to be in love with marketing (hunger for knowledge, new tools, results)

• Ability to work with Mindbox CRM system

· Strong team player

· Strong communication and persuasion skills

· Fluent English is a must

Контактная информация

Сайт: не указан

Почта: не указана

Вакансия опубликована 20.05.2024 в г. Москва.

Похожие вакансии

Тула

Полный день

Сбер - лучший работодатель России. У нас более 60 компаний экосистемы и 14 тысяч подразделений по всей стране.

Обязанности

  • подготавливать и проводить презентации по зарплатным проектам для организаций с целью привлечения и удержания на зарплатный проект...

18 февраля

от 150 000 до 200 000 ₽

Санкт-Петербург

Василеостровская

и еще 1 станция

Полный день

Компания РАСКОМ является оператором связи с более чем 25-ти летним опытом работы на рынке. Мы ведущая компания в сфере международной ёмкости, магистрального интернета и интегральных сетевых решений.

Компания имеет более 100 технических площадок в России и за её пределами. Наши офисы располагаются в Санкт-Петербурге и Москве. Наши партнёры – передовые компании мира. РАСКОМ знают все операторы связи...

16 апреля

Senior

от 100 000 до 180 000 ₽

Питкяранта

Удаленная работа

Мы ищем опытного Менеджера проекта для нашей IT компании Алего. Менеджер проекта будет ответственным за планирование, организацию и координацию IT проектов в нашей фирме. Основные обязанности включают определение требований к проектам, составление...